Witamy w Agrochatce! 

Agrochatka.pl

Zagroda Edukacyjna

WARTO WIEDZIEĆ!

GMO – czyli sprzedaż kłamstw

 • Uprawy GMO znacząco przyczyniły się do zwiększonego globalnego zużycia środków chemicznych! Rośliny GM nie dają ani lepszych, ani większych plonów, często są mniej odporne na lokalne warunki klimatyczne i szkodniki. Zmusza to rolników do stosowania większej ilości środków chemicznych.
 • Wprowadzenie do naturalnego środowiska odmian GMO odpornych na chemiczne pestycydy spowodowało epidemię „superchwastów” odpornych na opryski. Niektóre superchwasty osiągają ponad 3 metry wysokości, rosną szybko, a jedna roślina wytwarza ponad 200 tysięcy wiatrosiewnych nasion. Nawet dwukrotnie większa dawka środków chemicznych w trzykrotnie większym stężeniu nie jest w stanie ich zabić.
 • Rośliny GMO to żywe organizmy, których naturalną cechą jest rozmnażanie się i krzyżowanie z innymi roślinami – tego samego, lub pokrewnego gatunku. Dlatego skażenie biologiczne zasiewami GM przyniesie w niedalekiej przyszłości kres produkcji żywności wolnej od GMO i tradycyjnych gatunków, uprawianych od wielu pokoleń, przystosowanych do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Nie ma możliwości współistnienia upraw GM z tradycyjnymi.
 • Zwierzęta często nie chcą jeść genetycznie zmodyfikowanych roślin. Kiedy mają do wyboru odmianę GMO i niemodyfikowaną – wybierają tę naturalną (są mądrzejsze niż ludzie ;). Notowano przypadki, gdy maciory karmione paszą GMO miały problemy z płodnością.
 • Korzyści z wprowadzania GMO mają jedynie ponadnarodowe korporacje! Czerpią one zyski z patentów, ze sprzedaży nasion GMO i sprzedaży środków chemicznych, które muszą być stosowane razem z tymi nasionami.
 • Z tych powodów GMO nie tylko nie rozwiązuje problemu głodu na świecie, ale nawet przyczynia się do jego pogłębiania!

GMO – Zagrożenie dla ekonomii

 • Ludzie na całym świecie nie chcą jeść genetycznie modyfikowanej żywności. Z tego powodu amerykańscy rolnicy stracili miliardy dolarów z eksportu. W Unii Europejskiej 70-80% konsumentów jest przeciwnikami GMO.
 • Jeśli dopuścimy do skażenia naszych pól przez uprawy GM, to nasz kraj straci potężne rynki zbytu dla swej żywności, a my sami będziemy zmuszeni do spożywania produktów GM.
 • Mimo wielkiej propagandy genetycznie modyfikowane rośliny zajmują tylko 2,4 % upraw na całym świecie. Nawet kraje, w których brakuje żywności, nie chcą GMO. Blisko 80% z całkowitej powierzchni upraw GM znajduje się w USA, Kanadzie, Argentynie i Brazylii. Korporacje odniosły tam sukces, ponieważ nie poinformowano rolników i konsumentów o zagrożeniach GMO!

GMO – Rodzinne tragedie

 • Rolnicy uprawiający genetycznie modyfikowane rośliny nie są właścicielami tego, co wyrośnie na ich polach. Nie mają prawa wysiewać nasion, które zebrali z własnego pola. Muszą je co roku kupować i co roku płacić opłaty licencyjne i technologiczne. W przeciwnym razie grożą im procesy sądowe i wielkie kary finansowe za tzw. „własność intelektualną”, której właścicielami są korporacje. Miliony rolników w Indiach nabrało się na obietnice przedstawicieli korporacji i tysiące z nich odbiera sobie życie, ponieważ ich plony znacznie się zmniejszyły. Teraz ich nie stać na zakup tradycyjnych nasion. To ogromna tragedia!

Strefy wolne od GMO:

 • Już 8 państw  -  Austria, Węgry, Francja, Grecja, Włochy, Luksemburg , Niemcy i Bułgaria wprowadziło oficjalny zakaz na uprawy GMO.
 • Co będzie w Polsce? Zależy to od nas wszystkich!